Toko smarowanie

Smary do nart biegowych i smarowanie nart biegowychSwix-Toko

Narty biegowe z łuską często opisywane są jak narty nie wymagające smarowania. Jest w dużej części mylna opinia. Otóż prawdą jest, że nie wymagają smarowania smarami na odbicie czyli tzw. klistrami ponieważ w nartach z łuską – właśnie łuska zastępuje smar na odbicie
Narty biegowe z łuską wymagają smarowania w celu uzyskania lepszego poślizgu, zabezpieczenia przed przyklejaniem się brył śniegu do ślizgu które zwłaszcza przy mokrym śniegu mogą uniemożliwić bieganie.  Smarowanie zabezpiecza także ślizgi przed ścieraniem się i utlenianiem (korozją chemiczną).

Narty biegowe powinny być smarowane:

 • przed biegiem
 • po zakupie dla zabezpieczenia a także po zakończeniu każdego sezonu.

Smarowanie nart przed biegiem.
1) Smarowanie na zimno
Możemy smarować narty samodzielnie na zimno smarami parafinowymi w płynie lub aerozolu. W naszej ofercie znajdują się smary do nart biegowych  w płynie i aerozolu tak renomowanych producentów jak SWIX : N4 N3 oraz  TOKO : Ex Press 2.0 Grip & Glide.

2) Smarowanie nart biegowych parafinami na gorąco.
Najczęściej wykonują to serwisy narciarskie choć można robić to samodzielnie. Jako minimum potrzebne są: parafiua do nart biegowych, żelazko do roztapiania parafiny, cyklina, szczotka nylonowa. Przydałoby się też imadło do smarowania nart.

Smarowanie nart biegowych  zabezpieczające po zakupie
Narty biegowe bezpośrednio po kupnie powinny być zabezpieczone smarem parafinowym na gorąco.
Parafinowana jest cześć ślizgu przed łuską i za łuską. Strefa łuski smarowana jest smarem parafinowym w płynie lub aerozolu tak aby łuska pokryła się cienką warstwą parafiny.
Polietylen, z którego są zrobione ślizgi, ma tendencję do wysuszania się i utleniania. Ślizgi nart mają porowatą strukturę, przez którą dostają się zanieczyszczenia chemiczne powodujące utlenianie się ślizgów.
Objawem tego procesu jest „bielenie” ślizgów.
Parafina uszczelnia pory ślizgów i utrudnia dostawanie się zanieczyszczeń do ślizgów. Parafiną na gorąco smarujemy strefę przed łuską i za łuską. Strefa łuski smarowana jest smarem hydrokarbonowym na płynnym zimno.

Warto zakupić też któryś ze smarów aby samodzielnie smarować narty na zimno. Ma to znaczenie szczególnie gdy temperatura jest powyżej 0 lub śnieg jest świeży i mokry i lepi się do ślizgów.
linia-5x900

TOKO  Ex Press 2.0  Grip & Glide płynny smar do nart biegowych 100 ml

Smar do nart biegowych TOKO Grip&Glide Pocket 2.0Uniwersalny smar w płynie przeznaczony do nart biegowych (również do nart z łuską).
Na wszystkie rodzaje śniegu oraz temperatur. Wspomaga poślizg nart i zabezpiecza ślizgi nart przed ścieraniem się i utlenianiem.
Szczególnie istotne jest smarowanie nart w warunkach mokrego śniegu, który przykleja się do ślizgów uniemożliwiając bieg.
Łatwy w użyciu nakłada się go pocierając powierzchnię ślizgu gąbkowym podajnikiem. Opakowanie 100 ml najczęściej wystarcza na cały sezon.
Producent Toko – Szwajcaria
Sposób użycia: Nałożyć na całą powierzchnię ślizgu łącznie ze strefą łuski za pomocą gąbkowego podajnika znajdującego się w opakowaniu.  Odczekać 2 minuty.
Pojemność 100 ml.

 • wyprodukowany z naturalnych składników biodegradalnych,
 • wspomaga poślizg oraz dba o ślizg nart,
 • łatwy i szybki w nakładaniu,
 • z gąbką do nakładania i filcem do wcierania,
 • wygodny rozmiar kieszonkowy do zabierania ze sobą na trasę.

Cena 55,00 zł   Ten smar możesz kupić w naszym sklepie internetowym > TOKO Ex Press 2.0 Grip & Glide smar do nart biegowych

linia-5x900

SWIX F4 płynny smar ślizgowy do nart biegowych 100 ml

Uniwersalny smar w płynie przeznaczony do nart biegowych (również do nart z łuską).
Na wszystkie rodzaje śniegu oraz temperatur. Wspomaga poślizg nart i zabezpiecza ślizgi nart przed ścieraniem się i utlenianiem.
Szczególnie istotne jest smarowanie nart w warunkach mokrego śniegu, który przykleja się do ślizgów uniemożliwiając bieg.
Łatwy w użyciu nakłada się go pocierając powierzchnię ślizgu gąbkowym podajnikiem. Opakowanie 100 ml najczęściej wystarcza na cały sezon. Jedno smarowanie starcza na ok 10-20 km.
Producent Swix  – Norwegia
Sposób użycia: Nałożyć na całą powierzchnię ślizgu łącznie ze strefą łuski za pomocą gąbkowego podajnika znajdującego się w opakowaniu.  Odczekać 2 minuty.
Pojemność 100 ml.

 • wyprodukowany z naturalnych składników biodegradalnych,
 • wspomaga poślizg oraz dba o ślizg nart,
 • łatwy i szybki w nakładaniu,
 • z gąbką do nakładania i filcem do wcierania,
 • wygodny rozmiar kieszonkowy do zabierania ze sobą na trasę.

Cena 55,00 zł   Ten smar możesz kupić w naszym sklepie internetowym > Swix N4 Smar płynny do nart biegowych, zjazdowych i desek, 100 ml

 

Smary do nart biegowych – warto stosować. Jeżeli dotychczas nie smarowałeś (-łaś) nart spróbuj a przekonasz się, że warto. Narty nawet źle posmarowane i tak są lepsze od nart nienasmarowanych.
linia-5x900Smary do nart biegowych – parafinowe do stosowania na gorąco

linia-5x900

Smarowanie nart biegowych z łuską

Smarowanie nowych nart.
Narty zaraz po zakupieniu powinny być smarowane na gorąco parafiną bazową.
Parafina wnika w porowatą powierzchnię ślizgów, zabezpiecza je przed dostawaniem się zanieczyszczeń i chroni ślizgi przed utlenianiem a także zabezpiecza przed ścieraniem i w pewnym stopniu chroni je także przed uszkodzeniem. Po posmarowaniu nart na gorąco najlepiej je zostawić z parafiną.
Przed jazdą należy nadmiar parafiny zetrzeć cykliną z PCV w kierunku od dziobów do tyłu narty. Rowek w nartach czyścimy specjalnie wyprofilowanym występem na krawędzi cykliny lub specjalnym przyrządem do czyszczenia rowka.
Po scyklinowaniu należy ślizgi nart nartę przetrzeć specjalną szczotką lub w ostateczności szmatką lub papierem.

Smarowanie w dalszej eksploatacji.
Narty śladowe z łuską smarowane są smarami poprawiającymi ślizganie się po śniegu.
Jeżeli dotychczas nie smarowałeś (-łaś) nart spróbuj a przekonasz się, że warto. Narty nawet źle posmarowane i tak są lepsze od nart nienasmarowanych.
Narty śladowe z (z łuską) smarujemy smarem ślizgowym w strefie przed łuską i za łuską. Stosujemy parafiny na gorąco lub na zimno, smary w płynie, paście lub aerozolu odpowiednie do rodzaju śniegu jego temperatury lub uniwersalne np. o zakresie temperatur +5 do -5 C.

Smarowanie na gorąco
Najlepsze efekty daje smarowanie na gorąco. Smar rozgrzewany jest żelazkiem (najlepiej specjalnym). Do gorącego żelazka dotykamy kostką parafiny tak aby krople padały na ślig. Następnie rozprowadzamy smar żelazkiem po powierzchni ślizgu. Po ostygnięciu parafinę należy scyklinować cykliną z plexi. Występem w jednej z krawędzi ślizgu czyścimy rowek na ślizgu.
Stosowane są także wąskie cykliny przeznaczone wyłącznie do cyklinowania rowka. Następnie przecieramy ślig szczotką stalową (5 razy) lub nylonową (10 razy) w kierunku od dzioba nart do końca.
Parafiny uniwersalne do wszystkich temperatur i rodzajów śniegu – proste w użyciu ale nie dają tak dobrego efektu jak parafiny specjalne przeznaczone na różne rodzaje śniegu i temperatury.
Parafiny specjalne przeznaczone do określonych zakresów temperatury i rodzaju śniegu. Mają rożny stopień twardości i wytrzymałość. Te najbardziej wytrzymałe przeznaczone są do smarowania nart w długich biegach narciarskich np. na dystans 50 km.

Smarowanie na zimno.
Stosowane są parafiny na zimno w formie parafinowej kostki, pasty lub w płynie. Smary płynne pakowne są w opakowania zakończone gąbką do nasączania ślizgów (podobnie jak pasty do butów). Smary w płynie nadają się także do zabezpieczenia strefy łuski. Zapobiegają także przyklejaniu się mokrego śniegu do łuski.
Ślizgi smarowane parafiną na zimno powinny być roztarte korkiem, aby uzyskać wygładzenie powierzchni i jednocześnie poprzez lekkie rozgrzanie podczas tarcia, spowodować lepsze przyleganie parafiny do ślizgu.

Przed następnym smarowaniem ślizgi powinny być oczyszczone poprzez naniesienie płynu czyszczącego a następnie przetarcie ślizgu papierem lub szmatką.

Powyższe informacje są bardzo podstawowe przeznaczone dla umiarkowanych amatorów nart biegowych. Dla bardziej zagorzałych narciarzy – dobre smarowanie to ogromna wiedza nabywana pracowitością i latami doświadczeń.
linia-5x900