Jakie narty biegowe wybrać ? Jak wybrać narty biegowe – krótko i na temat.

81kAI-HZgsL._SL1500_Jakie narty biegowe wybrać. Gdy zamierzamy zacząć swoją życiową przygodę z nartami biegowymi stajemy przed zagadnieniami których nie znamy. Popularność narciarstwa biegowego sprawia, że narty biegowe sprzedawane są nie tylko w sklepach sportowych, salonach sportowych ale także w różnych dziwnych miejscach. Mają różne szerokości, długości, sztywność, różne rodzaje ślizgów, różne rodzaje łuski. Dostępne są różne systemy wiązań i systemy podeszwy butów – wzajemnie do siebie niepasujących.
Spotykamy się z tym wszystkim sprawdzamy w internecie i nadal nie wiemy jakie narty biegowe wybrać. Podobnie przedstawia się sprawa z doborem wiązań do nart biegowych i butów do nart biegowych. Na to wszytko nakłada się kwestia cen – dlaczego cena nart biegowych może wynosić 300 zł, 450 zł albo 600 zł choć z pozoru są to te same narty. Często istota sprawy ukryta jest w środku narty czyli to z czego ona jest zrobiona -nie wiemy czy są to naprawdę narty biegowe czy też zwykła ściema z tektury i pianki.
Zatem odpowiedź na pytanie jakie narty biegowe wybrać nie jest tak prosta i jednoznaczna. Po pierwsze należy zastanowić się jaki rodzaj narciarstwa biegowego zamierzamy uprawiać:

  • rekreacja na nartach biegowych – wybieramy narty biegowe rekreacyjne, zwane niekiedy fitness.
  • turystyka na nartach biegowych – wybieramy narty biegowe turystyczne zwane też śladowymi lub narty backcountry
  • narciarstwo biegowe sportowe – wybieramy narty biegowe sportowe do stylu klasycznego lub narty biegowe sportowe do stylu dowolnego czyli kroku łyżwowego.

Rodzaje nart biegowych

Narty biegowe rekreacyjne tzw. fitness
Są zbudowane tak aby szybko nauczyć się podstaw narciarstwa biegowego, aby były łatwe w opanowaniu i prowadzeniu. Najczęściej użytkowane są na przygotowanych trasach ale sprawdzą się i nieprzygotowanym terenie przy łatwych warunkach śniegowych. Są zatem zazwyczaj szerokie (ok. 60 mm aby były bardziej stabilne) i krótkie (łatwiejsze przy skręcaniu). Zawsze w strefie odbicia mają łuskę. Nie wymagają smarowania w strefie łuski smarami na odbicie, ale powinny być smarowane aby śnieg nie przyklejał się do nart. Są taliowane – tzn. są najszersze w strefie dziobowej, najwęższe pod butem a na końcu nieco węższe niż w strefie dziobowej co ułatwia skręcanie.
Buty i wiązania – stosowane są do nich buty i wiązania turystyczne lub buty dedykowane do nart fitness.

Narty turystyczne – śladowe tzw. śladówki
Przeznaczone do turystyki narciarskiej w terenie nieprzygotowanym, szczególnie na nizinach oraz na łagodnych pagórkach. Sprawdzają się także na trasach przygotowanych. Mają ok. 50-70 mm szerokości i są szersze od nart sportowych. Powinny mieć mocniejszą konstrukcję – najlepiej rdzeń drewniany, wyżej uniesione dzioby zapobiegające zapadaniu się pod śnieg. W środkowej części – w strefie odbicia mają łuskę, która umożliwia odbicie się od śniegu (choć mogą być bez łuski i wtedy wymagają smarowania klistrami na odbicie). Najczęściej są taliowane – tzn. są najszersze w strefie dziobowej, najwęższe pod butem a na końcu znowu poszerzone  np. profil szerokość narty: 54-48-52 mm. Nie wymagają smarowania w strefie łuski smarami na odbicie, ale powinny być smarowane aby śnieg nie przyklejał się do nart. Strefa ślizgu czyli przednia i tylnia cześć powinny być smarowane smarami ślizgowymi.
Dobre narty śladowe wykonane są z drewna z kanałami zmniejszającymi ciężar narty. Ślizgi wykonane są tworzywa sztucznego. Narty słabej jakości wykonane są z pianki polimerowej – są tańsze, gorsze mniej wytrzymałe.
Buty i wiązania – stosowane są do nich buty i wiązania turystyczne.
Kije – ze względu na możliwość zapadania się w śniegu powinny mieć szczególnie duże talerzyki. Właśnie takie talerzyki posiadają specjalne kije backcountry.

Narty backcountry

Przeznaczone do turystyki narciarskiej w trudniejszych warunkach, także w górach, gdzie występują bardzo kopne śniegi i trawersy. Często są szersze od nart śladowych. Mocna konstrukcja z rdzeniem drewnianym – odporna na złamania W strefie odbicia zazwyczaj posiadają łuskę. W krajach skandynawskich oraz Czechach i Słowacji chętnie stosowane są narty bez łuski.
Posiadają stalowe krawędzie, które zapobiegają bocznemu ześlizganiu, pomocna przy zjeździe (hamowanie pługiem) i ochrania ślizgi przed zniszczeniem.
Stalowe krawędzie są pomocne także podczas biegu w terenie płaskim po zlodzonym (zadeptanym) i zmarzniętym śniegu – tam gdzie poruszają się zarówno piesi jak i narciarze. Narty są taliowane – najszersze w strefie dziobowej, najwęższe pod butem a na końcu nieco węższe niż w strefie dziobowej np. profil szerokości: 68-60-65 mm. Nie wymagają smarowania w strefie łuski smarami na odbicie, ale powinny być smarowane, aby śnieg nie przyklejał się do nart. Strefa ślizgu, czyli przednia i tylnia cześć powinny być smarowane smarami ślizgowymi.
Wiązania – zalecane, aby buty i wiązania były typu backcountry – podstawowa różnica w stosunku do wiązań i butów turystycznych polega na tym, że posiadają mocniejszy i szerszy zaczep, bardziej odporny i lepiej przenoszący siły.
Buty backcountry przystosowane są do wielogodzinnej wędrówki w trudnych warunkach – ocieplone, izolowane od wilgoci zewnętrznej i zapewniające optymalną wentylację.
Kije – ze względu na możliwość zapadania się w śniegu powinny mieć szczególnie duże talerzyki. Właśnie takie talerzyki posiadają specjalne kije backcountry. Kije backcountry często są o regulowanej długości – można je wtedy ustawiać zależnie grubości i miękkości

Narty biegowe sportowe
Ze względu na stopień zaawansowania możemy podzielić je na wyczynowe, treningowe i rekreacyjne.
Ze względu na styl biegu dzielimy je na narty sportowe do stylu klasycznego oraz narty do stylu dowolnego (krok łyżwowy) Są proste, nietaliowane – jednakowej szerokości na całej długości nie szersze niż 48 mm. Mogą lekko zwężać się w przednim i końcowym odcinku. Poza trasą nie nadają się do biegania, są zbyt wąskie, niestabilne, zakopują się w śniegu, ponieważ dzioby są za nisko uniesione.
Buty do nart sportowych  W tej grupie wyróżnimy buty szkoleniowo-treningowe oraz zaawansowane buty do nart biegowych zawodnicze. Ponadto dzielimy je zależnie od stylu na byty klasyczne, buty do stylu łyżwowego oraz buty kombi przeznaczone do obu stylów. Generalnie można powiedzieć, że im bardziej zaawansowane buty tym mają sztywniejszą podeszwę. Nie chronią zbyt dobrze przed chłodem ponieważ przeznaczone są do intensywnego wysiłku – gdy organzim wytwarza dużo ciepła. Powinny dobrze odprowadzać wilgoć na zewnątrz.

Narty biegowe sportowe nie nadają się  do wędrowania poza przygotowanymi trasami –są zbyt wąskie i będą zapadały się w śniegu. Narty sportowe wyczynowe wymagają smarowania klistrami na odbicie ponieważ najczęściej nie mają łuski. Narty biegowe sportowe –  treningowe i rekreacyjne mogą mieć łuskę. Niekiedy narty z łuską stosuje się do długich biegów narciarskich.
Wiązania są niezwykle lekkie a przez to dosyć delikatne.
Kije sportowe do nart biegowych – do stylu dowolnego dłuższe o około 10 cm od kijów do stylu klasycznego.
Założeniem konstrukcyjnym jest aby były lekkie, mocne i dało się je szybko wypiąć – stąd specjalna konstrukcja paska. Najlżejsze są kije wykonane z włókna węglowego – carbon lub z kompozytu włókna węglowego i włókna szklanego.