ZAPRASZAMY NA NASZĄ NOWĄ STRONĘ

WWW.NORDIC-SPORT.PL


Jak wybrać kijki do nordic walking ?

na podstawie informacji z www.nartybiegowe.biz.pl oraz www.nordic.biz.pl
zobacz >film
Do pobrania w formacie pdf >  jak wybrać kije do nordic walking

Plakat MałopolskaDobór kijów do Nordic Walking ma istotne znaczenie dla poprawnej techniki marszu. Aby mieć radość z uprawiania nordic walking należy kupić kije dobrej jakości, markowe, co nie znaczy, że muszą one być najdroższe.
Postaramy się doradzić jakie kije nordic walking wybrać.
Produkowane są trzy rodzaje kijów do nordic walking:
kije o stałej długości
kije o regulowanej długości.
kije składane – nadające się do spakowania w bagaż.
Które kijki do nordic walking są lepsze, o stałej długości czy te regulowane? To zależy od tego jak i przez kogo będą użytkowane: czy przeznaczone są dla jednej osoby czy całej rodziny, jak będą przewożone i przechowywane.
.

.

.

.

.

Kije nordic walking o regulowanej długości

Plusy: zawsze pasują i to nie tylko dla jednej osoby np. mogą być używane przez całą rodzinę, np. przez rosnące dziecko, łatwo można je przewozić i przechowywać, można  dostosować do zmiennych warunków wędrówki
Minusy: Są cięższe i droższe niż wykonane z takiego samego materiału kije o stałej długości i wymagają staranngo skręcenia.
Polecamy osobom które dużo podróżują z kijami a także wtedy gdy ma je używać więcej niż jedna osoba. Po złożeniu mają ok 100 cm

Kije nordic walking składane i regulowane
Kije składane zbudowane są z trzech rurek teleskopowych w odróżnieniu od kijów e regulowanej długości (2 rurki). Po złożeniu mają 52 cm i mieszczą się w walizce. Polecane dla osób które podróżują.
Kije o stałej długości
Plusy: są bardziej wytrzymałe, tańsze, lżejsze ponieważ mogą być wykonane z włókna szklanego lub węglowego.
Minusy: nie można regulować długości, trudniej przewozić i przechowywać.
Polecamy osobom, które nie podróżują zbyt często z kijami lub mogą przewozić je w bagażniku.

Jak dobrać kijki do nordic walking

Należy zwrócić uwagę na:
·     Dopasowanie rękojeści do dłoni, rodzaj materiału z jakiego jest wykonana (korek czy tworzywo, twardość i gładkość tworzywa). Polecane są kije z rękojeścią z korka.
·     Rodzaj pasków: czy są to zwykłe paski czy ergonomiczna rękawica o regulowanej wielkości. Jest to istotne ponieważ tylko prawidłowo założona i wyregulowana rękawica zapewnia odpowiednie odbicie.
·     Jak połączona jest rękawica z uchwytem: czy na stałe czy też jest odpinana. Rodzaj zapięcia – czy wygodnie i łatwo się odpina i zapina. Najlepiej sprawuje się zapięcie TRIGGER SHARK ™ LEKI.
·     Czy kij wyposażony jest w wymienne końcówki do chodzenia po chodniku, piachu, śniegu.
·     Waga kijów: Im kije lżejsze tym lepsze. Najcięższe są kije z aluminium, średniej wagi są kije z włókna szklanego (fiber glas) a najlżejsze i najtrwalsze z włókna węglowego (carbon). Kije mogą zawierać od 10 do 100 % włókna węglowego. Im wyższa zawartość włókna węglowego (Carbon) tym kij jest lżejszy ale też droższy. Najwyższe modele oznakowane są jako 100% CARBON. Kije z włókna węglowego są bardziej wytrzymałe, lepiej tłumią drgania.
·     Czy sprzedawca jest w stanie zapewnić naprawę kija, zaoferować wymienne końcówki, zapasowe paski itp.
Dlaczego warto kupić dobre kije ?
Porządne kije do nordic walking kosztują przynajmnej 120-150 zł. Można znależć kije – zwłaszcza w marketach za ok. 30-40 zł. Możemy być niemal pewni, że w tej cenie nie da się zrobić dobrego kija np, rękawica nie będze wykonana z oddychającego materiału a lakier zdrapie się badzo łatwo. Dobre kije o regulowanej długości kosztują ponad 200 zł.

Jaka długość kijków nordic walking ?

Długość kijków do nordic walking obliczamy według wzorów:
marsz rekreacyjny i dla początkujących : wzrost w cm x 0,66=długość kijków
marsz sportowy i dla zaawansowanych: wzrost w cm x 0,68=długość kijków

np. przy wzroście 170 cm; 170 x 0,68 = 115,6 cm. Ponieważ kije produkowane są w długościach co 5 cm wybieramy kije o długości 115 cm.

Prawidłowość wyliczenia możemy potwierdzić przymierzając kije.
Stajemy z nogami rozstawionymi na szerokość bioder i uginamy ramiona w stawie łokciowym tak, aby uzyskać kąt prosty. Ramion przylegają do tułowia i są prostopadłe do podłoża. Trzymamy kij za rękojeść – jeżeli mamy kąt prosty to znaczy, że jest to prawidłowa długość kija do nordic walking.
Tabela:  Sugerowana długość kijków do nordic walking
Pomaga dobrać długość kijów. Prosimy o traktowanie podanych długości jako orientacyjnych, każdy człowiek jest przecież inny. Są to długości wynikające z przeliczenia wzrostu wg podanych powyżej wzorów, dostosowane do rozmiarów dostępnych na rynku (kijki do nordic walking produkowane są w zakresie 100-130 cm co 5 cm).

wzrost cm

Zalecana długość kijów do nordic walking

marsz rekreacyjny i dla początkujących

marsz sportowy i dla zaawansowanych

140

90 cm

95 cm

145

95 cm

100 cm

150

100 cm

105 cm

155

100 cm

105 cm

160

105 cm

105-110 cm

165

105-110 cm

110-115 cm

170

115 cm

115 cm

175

115 cm

120 cm

180

115-120 cm

120-125 cm

185

120-125 cm

125 cm

190

125 cm

130 cm

195

130 cm

130 cm

linia-5x900

Nordic walking a trekking – różnica między kijami

kije do nordic walking - Leki Trigger Shark

Rękojeść kija do nordic walking – Leki Trigger Shark

Nordic walking a trekking to dwa zupełnie różne rodzaje marszu i dwa rożne rodzaje kijów.
Celem marszu nordic walking jest wykonywanie w odpowiedniej technice ćwiczeń przy pomocy kijów do nordic walking. W trekkingu czyli marszu w trudnym terenie, najczęściej w górach, kije przeznaczone są do ułatwiania marszu,  np. wspomagania przy wchodzeniu lub schodzeniu, wspieranie się w miejscach śliskich. W trekkingu nie stosuje się, żadnej szczególnej techniki – ma być jak najwygodniej.
Podstawowa różnica między kijami polega na rękojeści. Kijki do nordic walking

Kije trekkingowe Leki Summit AS

Rękojeść kija trekkingowego Leki Summit AS

linia-5x900

August Reniur Seine at Chatou