Jakie wiązania wybrać do nart biegowych, NNN, SNS, NN75, Rotfella,
Wiązania do nart biegowych – porady

Ilveksen Jäljillä 1903 138x89 mm K H Renlundin Taidemuseo, Kokkola Halonen, Pekka 1865-1933Jak wybrać wiązania do nart biegowych ?
Wiązania do nart biegowych produkowane są w kilku systemach i dlatego nie każde buty pasują do każdego wiązania. Wybór określonego sytemu wiązań warunkuje wybór butów takim samym systemie i odwrotnie.
Obecnie występują 4 systemy wiązań do nart biegowych:
system NNN
system SNS
system NN75
system Prolink

Jakie wiązania wybrać do nart biegowych.

Poniżej opisane zostały systemy wiązań do nart biegowych.
Szczegółowa oferta wiązań znajduje się > tu

Naszym zdaniem, generalnie  lepiej najpierw wybrać buty a potem dobrać do nich wiązania..

.

.

.

.

.

Wiązania do nart biegowych system NNN  (New Nordic Norm)

Wiązania systemu NNN produkowane są przez norweską firmę Rotefella, pod marką własną oraz na zamówienie Fischera i Rossignola pod marką tych firm.

Zasada działania: belka z przodu buta mocowana jest w osiowej szczelinie wiązania. Stabilność i kontakt stopy z nartą wzmacniają dwie prowadnice, którym kształtem odpowiadają rowki w podeszwie buta.

W systemie NNN wytępują:
wiązania do nart biegowych turystyczne
wiązania do nart backcountry
wiązania do nart biegowych sportowe wyczynowe (do techniki klasycznej i łyżwowej) R4 Skate, R4 Classic

Płyta montażowa NIS
Obecnie coraz częściej narty mają fabrycznie zamontowaną płytę montażową NIS (Nordic Integrated System). Jest ona zintegrowana z nartą – zespolone bez użycia wkrętów. Dzięki temu uzyskuje się optymalny przekaz sił z nóg na nartę. Integracja płyty z nartą eliminuje problem usztywnienia narty i utraty elastyczności, co zawsze jest skutkiem przykręcenia płyty. Narta zachowuje elastyczność zarówno w fazie odbicia, jak i fazie poślizgu. Montaż wiązania w tym systemie jest łatwy – wiązanie nasuwa się na płytę i blokuje w odpowiednim miejscu.
Buty w systemie NNN produkuje Alpina Sports, Madshus, Rossignol oraz (od 2007 roku) Fischer.

Płyta NIS pozwala na przesuwanie wiązania w przód lub w tył. Umożliwia to zmianę położenia środka ciężkości ciała w stosunku do narty. Dzięki temu można każdorazowo dostosowywać właściwości sprzętu do techniki biegu i panujących warunków śniegowych.
W biegu techniką klasyczną na wymagającej trasie, z odcinkami o dużym nachyleniu oraz przy zlodowaciałym śniegu należy przesunąć wiązanie nieco do przodu. Wzmacnia to siłę odbicia i pomaga przy podbiegach.
Przesunięcie wiązania w tył daje z kolei dobry efekt na trasach łatwych i raczej płaskich. Nadaje to nartom lepszy poślizg, a tym samym pozwala osiągać większe prędkości. Możliwość regulacji położenia wiązania pozwala dostosowywać sprzęt do indywidualnych wymagań również przy biegu techniką łyżwową.
Można także jedno wiązanie używać do wielu par nart.

Uwaga !
Ponieważ nie wszystkie narty mają fabrycznie zamontowaną płytę NIS – aby umożliwić montaż wiązań do nart bez płyty – Rotefella produkuje dwuczęściową płytę NIS montowaną do narty za pomocą wkrętów.

NIS płyta montażowa _950x430

Płyta montażowa NIS – zastępcza do mocowania wkrętami.

 

linia-5
Wiązania do nart biegowych sytem SNS (Salomon Nordic System)

Wiązania SNS nie różnią się zasadniczo od systemu NNN zwykły użytkownik nie odczuje większych różnic. W odróżnieniu od NNN w systemie SNS Salomona występuje jedna, szeroka prowadnica.

Czego nie ma w systemie NNN a jest w SNS
Mocowaniami na dwie belki (seria Pilot w systemie SNS). Pierwsza belka jest zaczepem i osią obrotu a druga belka swobodnie wchodzi w szczelinę.

Oba systemy dają podobny efekt najlepiej więc wybrać najpierw model buta, a dopiero potem wiązanie i w ten sposób rozstrzygnąć o wyborze systemu.

Buty w systemie SNS –  Salomon, Botas, Atomic

W systemie SNS wytępują:
SNS Profil (z jedna belką) – wiązań standardowe turystyczne i rekreacyjne.
X-Adventure – wiązania back country
SNS Pilot (z dwiema belkami) – grupa wyspecjalizowanych wiązań, sprawdzających się świetnie zwłaszcza w technice łyżwowej. Są to wiązania używane głównie przez zawodników.

W butach z serii Pilot w podeszwie montowane są dwie belki (nie jedna – jak w serii Profil) – jedna w czubku buta, druga – parę centymetrów za nią. Drugą belkę, znajdującą się w miejscu, gdzie stopa podczas biegu się unosi.
Przewaga wiązań do techniki łyżwowej serii Pilot nad wiązaniami serii Profil polega na tym, że posiadają one dwa punkty mocowania, co dodatkowo stabilizuje nartę.

linia-5


System NN75, czyli Nordic Norm 75 mm

Wiązania NN75 z trzema bolcami, były niegdyś bardzo popularne. System ten poprzedzał wprowadzenie przez Rottefellę w 1990 r. nowego systemu NNN.

Wielką zaletą wiązań systemu NN75 jest ich duża trwałość i odporność na uszkodzenia, wadą, że buty w tym systemie muszą „wyginać się w dziobie” co powoduje ich szybsze zużycie.
Pod pewnymi warunkami nadają się do zastosowania przy jeździe telemarkiem. Ten system wiązań nadal bywa stosowany przez część miłośników narciarstwa back country.

NN-75_LV75

Wiązanie do nart biegowych NN75

.

.

Super Telemark is a three pin binding designed for low leather boots

Wiązane telemarkowe do nart NN75 3 kołki Rotefella

.

rottefella_super_telemark

Wiązane telemarkowe do nart NN75 3 kołki Rotefell

.

voile_hd_mountaineer_3-pin_telemark_binding_2_800x800

.

voile_3_pin_cable_telemark_binding_800x800

Wiązanie telemarkowe Voille 3 pin z kablem

AntiqueRace_1

Northland 1923

Northland 1923 wiązanie

IMG_1601

Bujak

linia-5