Jak ubrać się na narty biegowe

Elisabeth Sonrel French 1874-1953. Winter


I.
Podczas biegu czy nawet marszu turystycznego na nartach biegowych organizm wytwarza znaczne ilości ciepła, organizm będzie wydzielał pot. Dotyczy to także tych którzy rozpoczynają swoją przygodę z biegówkami. Lepiej ubrać się tak, aby odczuć lekki chłód, który zniknie po krótkim czasie biegu, niż przegrzać się w zbyt ciepłym ubraniu.

II. Ubrania stosowane na narty zjazdowe nigdy nie nadają się do  narciarstwa biegowego (no może z wyjątkiem dzieci). Zawsze będzie w nich za ciepło.

III. Jeżeli wybierasz się na dłuższą trasę i przewidujesz postoje należy zabrać z sobą ciepłą kurtkę lub bluzę, którą należy niezwłocznie zakładać na każdym postoju.

.

.

.

.

.

.

.

NARCIARZ BIEGOWY W „GÓRNEJ POŁOWIE”

7c29f9b1d537623e38635bf03c63cf21Warstwa pierwsza bielizna termiczna – koszulka
Dobrze przylegająca do ciała, cieńsza lub bardziej ciepła zależnie od temperatury i wiatru oraz intensywności biegu. W mroźne dni można zakładać dwie warstwy bielizny termicznej. Oferowana jest w różnych grubościach o rożnym stopniu ochrony termicznej. Zależnie od rodzaju materiału, ma różną zdolność do pochłaniania wilgoci. Zaawansowana odzież termiczna zawiera włókna srebra, które eliminują przykry zapach. Bardzo istotne jest też sposób wprzędzenia tych włókien. Optymalne gdy jest ono oplecione włóknami elastycznymi, które ochraniają je przed wykruszeniem się. Zależnie od technologii wykonania cena może wahać się w zakresie od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych.

img-MJ557-3f_1415025264Warstwa druga bluza polarowa
Nie zawsze konieczna – zależnie od temperatury otoczenia i wiatru oraz stopnia w jakim rozgrzewa się twój organizm. Polecamy bluzę polarową cieńszą lub grubszą zależnie od grubości  kurtki oraz temperatury. W cieplejsze dni można zrezygnować z bluzy.

.

.

.

.

Kurtka na narty biegoweWarstwa trzecia kurtka na narty biegowe
Kurtki na narty biegowe z przodu wzmocnione tkaniną wiatroodporną, a na plecach i pod pachami, czyli tam, gdzie się pocimy intensywniej, mają wszytą elastyczną warstwę dobrze odprowadzającą wilgoć. Kurtki produkowane są w trzech stopniach ciepłoty i grubości. Najcieńsze dla aktywnych biegaczy, średnio ciepłe dla mniej aktywnych i najcieplejsze – czyli te które używa większość narciarzy biegowych amatorów. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że większość producentów odzieży biegówkowej nie specjalnie przejmuje się tą grupą narciarzy, którzy potrzebują cieplejsze kurtki. Więcej > kurtki na narty biegowe

.

NARCIARZ BIEGOWY W „DOLNEJ POŁOWIE”

Bielizna termoaktywnaWarstwa pierwsza „dolna” bielizna termiczna – kalesony
Nie zawsze potrzebna – zależnie od temperatury, intensywności biegu, indywidualnych cech organizmu biegacza oraz grubości spodni. Patrz także informacje dotyczące pierwszej warstwy powyżej.

.

.

.

.

Spodnie na biegówki Swix LillehammerWarstwa druga „dolna” spodnie na narty biegowe
Spodnie na biegówki muszą być wygodne – nie krępować ruchu, nie spadać, nie uwierać. Spodnie biegówkowe szyte są podobnie jak kurtki z przodu mają wszyty panel chroniący przed wiatrem z tyłu wszyte są elastyczne panele ułatwiające odprowadzenia wilgoci.
Spodnie produkowane są w różnych grubościach zależnie od intensywności biegu i temperatury a wiec od cienkich poprzez nieco cieplejsze aż do najcieplejszych.
Niektórzy lubią spodnie na szelkach lub z przedłużonym stanem przechodzącym w szelki. Taka konstrukcja spodni znakomicie chroni przed chłodem.
Spodnie na narty zjazdowe nie nadają się na biegówki – są za ciepłe.
Więcej > spodnie na narty biegowe

.

NARCIARZ BIEGOWY W INNYCH ELEMENTACH”

czapka na narty biegowe SwixNa głowę czapka–pamiętaj nie za ciepła.
Podczas biegu powstaje sporo ciepła które w znacznej części odprowadzane jest poprzez głowę. Czapka na biegówki jest tak szyta aby chronić przed wiatrem, zwłaszcza uszy ale jednocześnie umożliwić odprowadzanie potu. Należy mieć przynajmniej dwie czapki zależnie od temperatury i wiatru – inną ubiera się przy temp. +2 ºC a inną przy – 12 ºC.
Więcej > czapki na narty biegowe
.

.

Original Buff Common BarbelNa szyję – komin najlepiej chusta Buff.
Buff doskonale chroni głowę, twarz, szyję. Chusta tubularna Buff została utkane z cienkiej mkrofibry tak, że pory na zewnętrznej warstwie tkaniny są małe, by chronić przed wilgocią, śniegiem i wiatrem, wewnętrzne są natomiast znacznie większe, aby zapewnić dobrą przepuszczalność i odprowadzenie wilgoci na zewnątrz. Original Buff® schnie w kilka minut. Buff może być używane przez cały rok, na rower, do biegu aby osłonić głowę lub kark przed słońcem. To właśnie te chusty mają na szyji zawodnicy podczas biegów narciarskich. Dla osób które biegają mniej dynamicznie lub lubią więcej ciepła polecamy Polar Buff® – to zimowa wersja z dodatkowym rękawem z polaru Polartec® Classic 100.
Jeszcze cieplejsza wersja to Polar Buff® Reversible – połączenie klasycznego Original Buff®-a z miękkim rękawem z Polarfleece®. Sprawdza się na spacer mroźny dzień, zimowe wypady góry,  na narty, snowboard itp. Może być noszony na obie strony.
.
.
.

Sportowe rękawiczki na narty biegowe Fischer XC Glove Race.327326Na ręce – rękawice na narty biegowe.
Są bardzo istotnym elementem wyposażenia narciarza. Są wersje cienkie i grubsze. Ważne jest, aby miały wzmocnienie między kciukiem a resztą palców. Wzmocnienie ma miękką wyściółkę aby chronić dłoń przed obtarciem, ale także w celu przedłużenia trwałości rękawiczki. Wewnętrzna strona dłoni powinna być mocna, odporna na ścieranie, nie śliska,  aby można było dobrze trzymać kije.  Zewnętrzna strona dłoni uszyta jest z materiałów membranowych umożliwiających odprowadzanie potu, ale jednocześnie chroniących przed wiatrem i wilgocią. Rękawice do nart zjazdowych są za ciepłe natomiast rękawiczki polarowe będą się ślizgać na rączkach kijów i nie ochronią dłoni przed obtarciami i łatwo zmoczą się przy upadku. Więcej > rękawice na narty biegowe

.

Ochraniacze przeciwśnieżne YetiOchraniacze przeciwśnieżne – stuptuty
Niezbędne element ubioru narciarza podczas biegu lub wędrówki na nartach w głębokim śniegu. Zapobiegają wpadaniu śniegu do butów i chronią dolną część nogawki przed zmoczeniem. Są szczególnie przydatne przy wędrówkach backcountry. Można używać je przez cały rok także do wędrówek pieszych – chronią przed śniegiem, błotem, piachem, i częściowo przed wodą.
Więcej > ochraniacze przeciwśnieżne – stuptuty
.
.

.
Okulary-na-biegówki+3Okulary ochronne na narty biegowe.
To konieczność, w górach nawet w przy pochmurnej pogodzie. Mają chronić oczy przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB, wiatrem i ewentualnymi uderzeniami gałęzi. Dobre okulary polaryzacyjne poprawiają widoczność, zwłaszcza przy pochmurnej pogodzie. Przydatne są okulary o wymiennych szybkach, np. żółte szkła podnoszą kontrast przy słabej widoczności. Powinny zapewniać dobrą wentylację tak aby nie parowały. Oprawki powinny być wyłożone miękką podkładką i posiadać pasek elastyczny zamiast zauszników lub wymienny z zausznikami lub pasek do zamocowania. Dobrym rozwiązaniem jest uchylna szybka. Więcej > okulary na narty biegowe

.

Thermo_Belt_blue_orange-180Butelka termiczna na pasie biodrowym
Pas biodrowy (nerka) z bidonem termicznym  pozwala na zachowanie  temperatury napoju. W górnej części niewielka kieszeń  (klucze, dokumenty, komórka, smar do nart). W bocznych elementach pasa dwie małe kieszonki np. na monety, kartę płatniczą itp. Idealna na narty biegowe, bieganie w zimie i w lecie, na nordic walking. Komora główna wyłożona materiałem termoizolacyjnym chroniącym napój przed stygnięciem w zimie i nagrzewaniem się w lecie. Więcej > pas biodrowy z butelką termiczną

.

nomadLatarka czołowa na narty biegowe
Latarka czołowa to bardzo ważny element wyposażenia narciarza biegowego,  zwłaszcza dla tych   którzy wędrują poza trasami. W zimie dzień jest niezwykle krótki, nawet jeżeli nie planujemy powrotu w ciemności, to często może on się zdarzyć np. z powodu uszkodzenia sprzętu (wyrwanie wiązania, złamanie nart lub kijów). Często zdarza się, że przeliczyliśmy się z naszymi siłami, trasa jest trudniejsza niż to zakładaliśmy, pogorszyły się warunki pogodowe, czy też zgubiliśmy drogę. Latarka zawsze może się przydać i decyduje o naszym bezpieczeństwie. Więcej > latarka na narty biegowe

.

.
Smar-do-nart-biegowych-TOKO-GripGlide-Pocket-300Smar do nart biegowych

Jak mawiają Czesi „Kdo maże, ten jede”. Nawet najlepsze narty biegowe w pewnych warunkach śniegowych staną się bezużyteczne, jeżeli nie zostaną posmarowane. Świeży i mokry śnieg przyklei się do nart i koniec zabawy. Warto więc mieć przy sobie smary uniwersalny,  łatwy do użycia.  Z łatwością zmieści się w kieszeni przy butelce termicznej.  Więcej > smary do nart biegowych.