linia-5x900

Gdzie można biegać na nartorolkach?      Gdzie na nartorolki ?

Na pierwszy rzut oka nie jest łatwo ale jeżeli lepiej się rozejrzeć to znajdziemy w okolicy jakiś równy i bezpieczny kawałek asfaltu lub betonu. Próbujemy podpowiedzieć parę miejsc. Jeżeli znacie jeszcze jakieś ciekawe trasy to prosimy o krótki opis a także foto lub film.

ŁodygowoAsfaltowe drogi techniczne przy elektrowniach wiatrowych
Bardzo atrakcyjne pod tym względem są tereny gdzie zlokalizowane są elektrownie wiatrowe – do wszystkich prowadzą praktycznie nieużywane drogi asfaltowe. Energetyka wiatrowa rozwija się a więc przybywa miejsc.  Nie ma oczywiście gwarancji, że wszędzie drogi będą miały dobrą nawierzchnię – może uda się to sprawdzić.  Tak czy inaczej nartorolkowa walka z wiatrakami przed Tobą..

.

mqdefaultLeśna droga Jaśkowo -Zamordeje nad Jeziorem Nidzkim.
Tym którym blisko na Mazury polecam do treningu piękny odcinek leśnej drogi w Puszczy Piskiej od wsi Wiartel i Jaśkowo do zatoki Zamoredeje i dalej w kiernku Ruciane-Nida. W pobliskiej wsi Jaśkowo znajduje się  Gościniec u Magdy  gdzie można wypożyczyć nartorolki. Takich dróg na Mazurach jest więcej > ja akurat znam tylko tą. Zobacz na mapie
Facebook  https://www.facebook.com/GosciniecUMagdyJaskowo

.

Trasa nartorolkowa w SobieszowieTrasa nartorolkowa w Sobieszowie k. Jeleniej Góry
Centrum Turystyki Aktywnej Pod Chojnikiem
Pętla dla rolek ma 2 km długości i szerokość 3 m. W większości asfaltowa, tylko na terenie KPN-u nawierzchnia jest ekologiczna, ale także przydatna do jazdy na nartorolkach. Ma jeden ostry zakręt, kilka łagodnych, podjazdy oraz zjazdy. Mogą na niej trenować początkujący, a także bardziej zaawansowani. A zimą zamieni się w trasy do narciarstwa biegowego.  Zobacz > film z trasy Zbyszka Galika oraz film na portalu nabiegowkach.pl .

jamrozowa PolanaJamrozowa Polana (niedaleko Lasówki, pod Dusznikami Zdrój). Jedyna w Polsce profesjonalna trasa do treningu na nartorolkach; stanowi część infrastruktury Centrum Polskiego Biathlonu.  Składa się z 2 pętli o długości 1,3 i 2,5 z łącznikiem pomiędzy nimi.  Ciekawy profil trasy dostosowany jest do wymogów sportu wyczynowego, a co za tym idzie ma znaczny stopień trudności – posiada strome podbiegi i ostre zjazdy. Choć w całości dość trudna i nie polecana dla początkujących, Jamrozowa Polana posiada również płaską część (strzelnica i runda karna), idealną do nauki jazdy zarówno na łyżworolkach, jak i nartorolkach.  Zobacz film z trasy na portalu nabiegowkach.pl oraz pasjonujący film > Halls Team-Agnieszka Uznańska-Jamrozowa Polana.  (dane za www.lasowka.info)

Autostrada SudeckaSzosa z Zieleńca przez Lasówkę do Niemojowa (Zieleniec-Lasówka-Mostowice-Rudawa-Poniatów-Niemojów)
Zwana Autostradą Sudecką,  Bardzo dobrą nawierzchnia, ciekawy profil trasy oraz małe natężeniem ruchu samochodowego, jest dobrym miejscem treningów. Całkowita długość tej trasy to ok. 24 km w jedną stronę, z dość trudnymi odcinkami.  Małe natężenie ruchu kołowego, miejscowi  kierowcy są już przyzwyczajeni do biegaczy.  (dane za www.lasowka.info)

..

istebna zaolzie trasa nartorolkowaIstebna Trasy Biegowe i Nartorolkowa Zaolziu
Trasy 700 i 1400 m z możliwością oświetlenia, polecane dla mniej zawansowanych biegaczy. Przy trasie parking. W dzielnicy Istebnej Zaolzie znajduje się tor o długości 700 m, szerokość 3 m. Jest stosunkowo płaski, ma tylko jeden niewielki podbieg na wysokość kilku metrów i taki sam zjazd. Zakręty są łagodne i z łatwością pokonują je także początkujący. Trasa poprowadzona jest po owalu, dookoła dużego boiska piłkarskiego. To miejsce bardzo dobrze nadaje się dla stawiających pierwsze kroki i amatorów, którzy jeszcze nie czują się zbyt pewnie na nartorolkach. Nawierzchnia asfaltowa o dobrej ziarnistości . Dobry opis tras na portalu www.nartorolki.pl .

Istebna tor nartorolkowy przy gimnazjumIstebna trasa nartorolkowa przy gimnazjum
Trasę można podzielić na dwie części – podbieg i zjazd. Podbieg ma ok. 800 m. W tej części droga ma kilka zakrętów. Szerokość tej części toru wynosi 1.8 m. To zdecydowanie za mało, bieg łyżwą, przez co tor nadaje się wyłącznie do biegania techniką klasyczną. Druga część trasy długości 600 m szerokość 3 m, to niemal prosty, opadający w dół odcinek asfaltu biegnący wzdłuż strumienia aż do miejsca, w którym trasa zamyka obwód. Dobry opis tras na portalu www.nartorolki.pl

.

Trasa nartorolkowa Złocieniec -PołczynŚcieżka rowerowa z Połczyna-Zdroju do Złocieńca
Znakomita trasa nartorolkowa o długości ok. 27 km wiedzie dawnym nasypem kolejowym, z którego zdjęto tory, położono asfalt i udostępniono rowerzystom a także rolkarzom.  Rozpoczyna się przy ul. Koszalińskiej w Połczynie-Zdroju zobacz mapę) . Patrz www.polczyn-zdroj.pl  oraz www.zlocieniec.pl  Uwaga obecnie cała trasa ma nawierzchnie asfaltową i (także Chlebowo gm. Ostrowice).
Warto przeczytać także opis trasy autorstwa p. Piotra Kurka. Zobacz na mapie.
.

stadion_narodowy_warszawaWarszawa Stadion Narodowy
Atrakcyjne miejsce na nartorolki położone niemal w centru miasta. Dolna promenada stadionu ma ok. 1000 m obwodu. Podczas jazdy możemy podziwiać panoramę Warszawy. Wygodne połączenia komunikacyjne, miejsca parkingowe.
Uwaga! sprawdź czy w dniu kiedy planujesz trening nie odbywa się na stadionie jakaś impreza – wtedy dostęp może okazać się niemożliwy. http://www.pgenarodowy.pl/
.

Park-Skaryszewsk 02Warszawa Park Skaryszewski (Park Padarewskiego)
Rozległy teren parku położony niemal w centrum miasta wiele kilometrów alejek z których niektóre mają dobrą nawierzchnię asfaltową dogodną do jazdy na nartorolkach, inne nawierzchnię utwardzoną dogodną do jazdy na rolkach terenowych. Alejki odchodzą także poza ścisły teren parku na wschód na Kamionkowskie Błona Elekcyjne. W parku istnieje także kawiarenka, bar i restauracja co jest dodatkowym atutem tego miejsca. Zobacz także film Skike w terenie nakręcony częściowo na terenie parku. Zobacz na mapie
.

Jura Gorzków StaryJura Krakowsko-Częstochowska
Odcinek drogi krajowej nr 789 o dług. 10 km z Moczydła niedaleko Żarek i Niegowa w pow. Myszków) do Gór Gorzkowskich. Droga prowadzi po pofałdowanym i zalesionym terenie, ma bardzo dobrą nawierzchnię, a ruch jest niewielki. W okolicy znajdują się gospodarstwa agroturystyczne więc w tę okolicę można przyjechać także na dłużej.
W okolicy znajdują się gospodarstwa agroturystyczne (to teren Jury Krakowsko-Częstochowskiej), więc w tę okolicę można przyjechać także na dłużej.  >  wyświetl mapę .

Ścieżka rowerowa Żarki -NiegowaJura Krakowsko-Częstochowska ścieżki rowerowe Żarki-Niegowa-Janów
Zlokalizowane są w malowniczych okolicach, z dala od ruchu samochodowego. Może się na nich trafić na jakiś samochód, bądź maszyna rolnicza, które dojeżdżają do pól czy działek rekreacyjnych. Bazą wypadową  mogą być Żarki. Stamtąd dojechać można np. do Mirowa. Ścieżka zaczyna się koło cmentarza, wiodąc przez wzgórze Parchowotka. To na niektórych odcinkach trudna trasa. Szczególnie na początku jest duże przewyższenie. W lesie przy Mirowie jest natomiast długi odcinek płaski, gdzie mamy znakomite warunki do jazdy na łyżworolkach.  Zobacz >  opis i mapę na www.czestochowa.naszemiasto.pl oraz foto relację z wycieczki rowerowej w okolicy pana Zbigniewa Wójcika  .


1) Gdzie na nartorolki  http://www.biegowki24.pl/gdzie-na-nartorolki/
2) Serwis poświęconym wrotkom – znajdziecie tam informacje o dogodnych miejscach do biegania  – tam także forum dyskusyjne http://wrotkarstwo.pl/ 

3) Dla mieszkańców Warszawy przydatne informacje także w artykule >  Gdzie w Warszawie pojeździsz na rolkach?

Polecamy:
Portal www.biegówki24.pl – wiele informacji pożytecznych dla narciarzy biegowych i nartolkowych.
Portal  www.nartorolki.pl – jeszcze w trakcie rozbudowy ale już teraz znajdziecie na nim wiele przydatnych informacji m. in:
> Nartorolki -Poradnik dla początkujących  a w nim nst. porady:

linia-5x900NARTOROLKI PORADY

Czy można biegać klasykiem na nartorolkach do stylu łyżwowego i stylem łyżwowym na nartorolkach do klasyka?
Oba typy nartorolek zbudowane są zupełnie inaczej aby umożliwić bieg najbardziej imitujący bieg na nartach w dany stylu. Różne są więc średnice i szerokości kół, a także to, że jednokierunkowa blokada koła występuje tylko w nartorolkach do stylu klasycznego.

Czy trening na łyżworolkach z kijkami ma sens?
Nie – nartorolki są tak zbudowane aby koła stawiały opór toczenia wymagający intensywnej pracy rąk i ramion. Łyżworolki są zbyt szybkie i bezoporowe do treningu z kijami. W żadnym wypadku nie imitowało by to biegu narciarskiego. Jazda na łyżworolkach jest piękna sama w sobie ale w niewielkim stopni spełnia kryteria treningu siłowego zwłaszcza w odniesieniu do rąk i ramion.

 1. Jak wybrać dla siebie najlepsze nartorolki?
  2. Czym różnią się poszczególne modele nartorolek?
  3. Dlaczego rolki Skike nie są nartorolkami?
  4. Czy można biegać stylem łyżwowym na nartorolkach do klasyka i odwrotnie?
  5. W jaki sposób zamontować wiązania do nartorolek?
  6. Czy zamiast kupować nartorolki mogę wykorzystać moje łyżworolki i kije do nordic walking?
  7. Jak dobrać kije do nartorolek?
  8. Czy mogę używać kijów do biegówek?
  9. Jak dobrać rodzaj kółek?
  10. Dlaczego nartorolki są tak drogie?
  11. Czy mogę sam zbudować nartorolki? Czy brać pod uwagę zakup nartorolek wykonanych „metodą chałupniczą”?
  12. Czy mogę używać do nartorolek moich butów do biegówek?
  13. Jakie wybrać wiązania do nartorolek?
  14. Jakie są najbardziej znane marki nartorolek?
  15. Jakie ochraniacze ubrać na nartorolki?
  16. Gdzie biegać na nartorolkach?
  17. Jak hamować na nartorolkach?
  18. Które nartorolki biegowe są lepsze – terenowe czy na asfalt?
  19. Czy opanowanie jazdy na łyżworolkach i biegówkach oznacza umiejętność biegania na nartorolkach?
  20. Czy nartorolki wymagają konserwacji?
  21. Czy należy smarować lub wymieniać łożyska w nartorolkach?
  22. Które rolki są lepsze: kompozytowe czy aluminiowe?

Nartorolki biegowe sklep w Warszawie zaprasza !!!

linia-5x900